13.5 C
Bistrița
luni, iunie 15, 2026

Bolojan: „Nu e normal să mărim taxe, dar să tolerăm oameni care nu muncesc” – concedieri masive în toate ministerele, din toamnă

De citit

 

Premierul Ilie Bolojan a anunțat, miercuri, că începând cu această toamnă toate ministerele vor trece printr-un amplu proces de reorganizare, ce presupune reducerea semnificativă a personalului și aplicarea unor măsuri pentru creșterea eficienței aparatului administrativ.

„Facem asta în toate ministerele. Nu e normal să mărim taxe, dar să tolerăm oameni care nu muncesc”, a declarat Bolojan, subliniind că reforma vizează eliminarea posturilor nejustificate și optimizarea activității instituțiilor publice.

Măsurile anunțate vin în contextul în care Guvernul a început, încă din vară, un proces de restructurare în administrația publică, atât la nivel central, cât și local, obiectivul fiind reducerea cheltuielilor bugetare și îmbunătățirea performanței instituțiilor.

Premierul nu a precizat exact câte posturi vor fi desființate, însă surse guvernamentale estimează că impactul va fi semnificativ, iar fiecare minister va fi obligat să prezinte un plan detaliat de reorganizare.

 

-Reclamă-spot_img

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

-Reclamă-spot_img

Cele mai recente