13.5 C
Bistrița
luni, iunie 15, 2026

Creșă nouă inaugurată în Subcetate

De citit

Astăzi a avut loc inaugurarea noii creșe din cartierul Subcetate, un proiect mult așteptat de părinți și copii deopotrivă. Spațiul modern, prietenos și sigur și-a deschis porțile pentru 40 de micuți bistrițeni, marcând începutul unei noi etape pentru comunitate.

La eveniment au fost prezenți primarul municipiului Bistrița, Gabriel Lazany, alături de viceprimarii Ștefania Stere și Sorin Hangan, care au subliniat importanța acestei investiții pentru sprijinirea familiilor tinere și creșterea calității infrastructurii educaționale din oraș.

Noua unitate de învățământ a fost realizată prin Programul Guvernamental de Construire Creșe „Sfânta Ana”, cu finanțare asigurată prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și implementată de Compania Națională de Investiții (CNI).

Creșa dispune de săli de clasă luminoase și complet echipate, locuri de joacă interioare și exterioare, zone verzi și dotări moderne menite să asigure confortul și siguranța copiilor. Capacitatea este de 40 de locuri, iar autoritățile au dat asigurări că fiecare detaliu a fost gândit pentru a crea un mediu educațional și recreativ de calitate.

„Este un moment important pentru Bistrița, pentru că punem la dispoziția comunității un spațiu sigur și modern unde cei mici vor fi îngrijiți și educați. Ne dorim să le oferim părinților liniștea de care au nevoie și copiilor cele mai bune condiții de dezvoltare”, a declarat primarul Gabriel Lazany.

Viceprimarii Ștefania Stere și Sorin Hangan au transmis, la rândul lor, că acest proiect reflectă preocuparea administrației pentru bunăstarea familiilor și pentru investițiile în educație, domeniu considerat prioritar pentru dezvoltarea comunității.

-Reclamă-spot_img

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

-Reclamă-spot_img

Cele mai recente