Pasajul subteran din Decebal face a patra victimă care este și anunțată public de către autorități. Acum două luni, o femeie a căzut pe scările rulante și și-a luxat umărul, iar acum aproximativ o lună, două persoane vârstnice, soț și soție, au căzut pe aceste scări rulante. Din păcate, bărbatul a decedat câteva zile mai târziu la spital.
Astăzi, 14 mai, un echipaj de pompieri SMURD și un echipaj de poliție au ajuns în zona pasajului Decebal, după ce, în jurul orei 12:00, o bătrânică ce voia să traverseze subteran pasajul și, din spusele trecătorilor, ar fi vrut să își cumpere covrigi de la o covrigărie celebră de pe Bulevardul Decebal, a căzut la baza scărilor.
Pompierii militari au găsit-o pe femeie plină de sânge, cu excoriații.
“Echipajul de prim ajutor SMURD din cadrul Detașamentului de Pompieri Bistrița intervine în aceste momente în municipiul Bistrița, pe Bulevardul Decebal, unde o persoană a căzut pe scările rulante.
Victima este conștientă și primește îngrijiri medicale la locul solicitării”, a comunicat ISU BN.
UPDATE, ora 12:30, ISU BN:
Echipajul de prim ajutor SMURD a preluat de la locul solicitării o femeie în vârstă de aproximativ 80 de ani, conștientă și cooperantă, care prezenta un traumatism cranian minor.
După acordarea primului ajutor la fața locului, pacienta a fost transportată la UPU-SMURD Bistrița pentru investigații medicale suplimentare.


