Gloria Bistrița continuă să își consolideze lotul și anunță transferul jucătoarei spaniole Kaba Gassama, pivot cu experiență internațională.
Sportiva iberică a evoluat de-a lungul carierei în campionate de top din Franța și Germania, iar acum a ales să joace în România, pentru echipa bistrițeană. Componentă de bază a naționalei Spaniei, Gassama are peste 75 de selecții și aproape 180 de goluri marcate pentru „Las Guerreras”. În palmaresul său se numără participări la Campionatul Mondial, Campionatul European și la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, dar și titlul de campioană la Jocurile Mediteraneene 2022.
La nivel de club, a bifat o finală de EHF Champions League alături de SG BBM Bietigheim, a câștigat EHF European League cu Nantes și are numeroase prezențe în competițiile europene.
Prin aducerea lui Kaba Gassama, Gloria Bistrița mizează pe un plus de experiență și valoare în linia de semicerc, obiectivul clubului fiind consolidarea echipei pentru competițiile interne și internaționale.


