13.5 C
Bistrița
luni, iunie 15, 2026

PSD rămâne la guvernare, dar impune condiții dure. Ultimatum pentru premierul Ilie Bolojan

De citit

Conducerea Partidului Social Democrat a decis, luni, în urma unei ședințe tensionate, să își mențină participarea la guvernare, însă a stabilit o condiție clară pentru continuarea colaborării în cadrul Coaliției: adoptarea de urgență a unui pachet legislativ pentru eliminarea privilegiilor și a pensiilor speciale.

Potrivit deciziei adoptate, PSD nu va mai participa la ședințele Coaliției până când premierul Ilie Bolojan și partenerii de guvernare nu vor asuma public și nu vor adopta acest set de măsuri. Social-democrații acuză tergiversări și lipsă de voință politică în ceea ce privește reforma reală a sistemului de pensii și echitatea fiscală.

Tensiunile din coaliție s-au accentuat în ultimele săptămâni, pe fondul discuțiilor privind măsurile fiscale și bugetare pentru anul viitor, dar și din cauza divergențelor legate de reducerea cheltuielilor publice. PSD insistă că, înaintea oricăror măsuri de austeritate care afectează cetățenii, trebuie eliminate pensiile speciale și anumite privilegii considerate inechitabile.

Această poziție deschide o nouă etapă în relațiile politice din cadrul guvernării și ar putea duce la o reconfigurare a majorității parlamentare, dacă solicitările PSD nu vor fi acceptate.

-Reclamă-spot_img

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

-Reclamă-spot_img

Cele mai recente