Monica Săsărman atrage atenția asupra modului în care se discută în prezent reforma administrațiilor publice locale, pe care o consideră „în chinurile facerii”. Ea critică ideea reducerilor excesive de personal, care ar putea transforma primăriile în simple „roboti telefonici” incapabili să rezolve problemele oamenilor.
Într-un mesaj public, aceasta a făcut o paralelă cu gestionarea situației urșilor care invadează localitățile, subliniind că problemele reale nu pot fi rezolvate prin soluții automate, ci prin intervenții responsabile și pragmatice.
„Codul administrativ prevede clar obligația administrațiilor publice locale de a asigura servicii publice de interes local necesare comunității. Acesta ar trebui să fie punctul de plecare al reformei – inventarierea și eficientizarea serviciilor, cu scopul reducerii costurilor, dar fără a afecta accesul cetățeanului la ele”, a precizat Monica Săsărman.
Ea a avertizat că o reformă care exclude sau limitează dreptul cetățenilor de a beneficia efectiv de servicii publice „este o batjocură la adresa acestora”.
„Domnilor care înfăptuiți reforma, asigurați-vă mai întâi că respectați acest drept!”, a conchis Săsărman.


