Guvernul României a anunțat o serie de măsuri care vizează restructurarea administrației publice locale, în contextul celui de-al doilea pachet de reforme bugetare. Potrivit ministrului Dezvoltării, Cseke Attila, acolo unde populația a scăzut, vor fi reduse și posturile din primării și consilii locale.
„Vom reveni la un principiu introdus încă din 2012, care corelează numărul de angajați din administrația locală cu populația reală a unităților administrativ-teritoriale. Din păcate, componenta de reducere a fost abandonată în ultimii ani. Acum, vrem să restabilim această proporționalitate”, a explicat ministrul.
Cseke Attila a precizat că zeci de mii de posturi vor dispărea din organigramele instituțiilor locale, inclusiv din cabinetele aleșilor. În plus, Guvernul va revizui regulile privind numărul de consilieri personali pentru viceprimari, în special în comune și orașe mici.
O altă măsură anunțată vizează condiționarea anumitor servicii publice de achitarea datoriilor către autoritățile locale, în încercarea de a crește veniturile proprii ale UAT-urilor. În prezent, doar un sfert dintre primării reușesc să își susțină cheltuielile de personal din veniturile încasate, fără a depinde de alocări de la bugetul de stat.
În paralel, primăriile care nu reușesc să-și colecteze datoriile vor primi subvenții mai mici, în mod proporțional, a mai precizat ministrul Dezvoltării.
Nu în ultimul rând, ministrul Cseke Attila a indicat că este posibilă și o reducere a sumelor forfetare primite de parlamentari, însă o astfel de decizie ar trebui luată de către Parlament.


